Srazy Češi a Slováci v Německu

Vytisknout

Ať už pojedete do jakékoliv části Německa, vždy narazíte na naše krajany, kteří tam také za prací emigrovali. Aby se odreagovali od všedních starostí a zase procvičili češtinu či slovenštinu, která se pro mnohé stává vzácností, když se pohybují jen mezi Němci a jinými cizinci, pořádají srazy Češi a Slováci, které se stávají velmi oblíbenou formou, jak poznat i nové lidi a navázat nová přátelství.

 

Asi mezi nejvýznamnější patří srazy v české hospodě Schwejk,v níž najdete tradiční česká jídla, jako jsou např. Guláš, Svíčková, Topinky aj. psané česky, a pivo značky Plzeň a Budějovický Budvar.

Ceny jsou na naše poměry celkem drahé, taková Plzeň se pohybuje kolem 5 €, jídlo až kolem 15 €. Pokud se však Češi a Slováci setkávají v pravidelnou dobu, většinou mají smluvené nižší ceny.

Zde si můžete vyhledat hospodu Schwejk podle měst.

http://www.123poi.com/de/uebersicht/alle/wirtshaus-schwejk-6116647/

Nejen tento hostinec je velmi oblíbený. Rodáci pracující na lodích či jiných klubech organizují i jiné akce, které zpestří atmosféru. Ve městech se také pořádají různé místní akce, které si také nenechají ujít. Vše je však závislé na domluvě mezi sebou a možnostech daného města.

Kde se o srazech dozvíte?

Většinou se domlouvají dopředu a to prostřednictvím facebooku, na němž jsou vytvořené komunity podle měst či regionů. Přidat se může kdokoliv, kdo v daném městě bydlí a rád by poznal nové lidi či se rád pobavil. Do vyhledávače na facebooku si zadáte Češi a Slováci v (město) a přidáte se do skupiny.

Srazy v NRW

Rodáci se stýkají pravidelně ve Wirtshaus Schwejk (Am Groß St.Martin, 50667 Köln am Rhein) každý čtvrtek od 19 hodin. Mají zde nasmlouvané ceny. Pivo tak vyjde kolem 3,5 € a jídlo kolem 8 €.

Loď Alte Liebe v Rodenkirchen, kde se 1x do měsíce koná akce určená pro Rodáky.

Srazy v Düsseldorfě

http://www.facebook.com/tschechischeszentrum.dusseldorf

Češi a slováci v NRW

http://www.facebook.com/groups/326200672610/


Hostinec Schwejk

Hostinec Schwejk byl založen v roce 1978 německou rodinou Dohmen na ulici An groß St. Martin v Kolíně, v němž založili koncepci Schwejk.

1973 otevřeli v Kolíně nad Rýnem ve Starém městě restauraci s názvem „Zlatá Praha“, která byla tenkrát jediným místem, kde se čepovalo české pivo, a to Budějovický Budvar a Plzeň. Žádný Kölsch (místní pivo v Kolíně).

Od prvního otevření to znamenalo velký úspěch. Česká piva se stala velmi oblíbenými, a tak se rozhodli specializovat se i na českou kuchyni. Posléze vyhledali nejlepšího českého kuchaře a převzali recepturu.

Od roku 2006 byli nuceni kvůli poptávce i pivo Kölsch. Jelikož se mezitím rozrostlo hodně podniků s Budějovickým Budvarem, pominul i místní charakter specialit a museli uzpůsobit svůj Koncept poptávce. I přesto se v jejich hostinci Budějovický Budvar stále ještě stává vůdčím pivem.

Dnes zde pořádají české večery a taky týdny, které se stali velmi oblíbenými zejména pro Čechy a Slováky, kteří žijí v NRW.

Dnes ji řídí jejich dcera Monika. Jejím dnešním hlavním kuchařem je Čech spolu se svým synem. 

Originální Informace přímo od dcery zakladatelů, nikde jinde nejsou k nalezení!

Autor: Michaela Hájková

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Tuesday the 18th. Práce | brigády | cestování v Německu