Aupair zkušenosti - Německo

Vytisknout

Ráda bych se s Vámi podělila o své zkušenosti, které jsem získala v Německu jako au-pair, kde jsem strávila 12 měsíců. Za tu dobu jsem byla ve 2 rodinách.

První au pair práce

Neměla jsem žádné zkušenosti, a proto jsem se rozhodla jet přes jednu velkou mezinárodní agenturu, která zajišťuje mimo jiné i au-pair pobyty. Problém byl ale velký počáteční poplatek za zprostředkování, tedy za to, že mi dali papír s informacemi o rodině. Jedinou výhodou bylo, že mi našla rodinu, se kterou jsem se později telefonicky zkontaktovala a dohodli se na mém příjezdu. Takže doporučuji, takovou agenturu absolutně nebrat. Dali mi jen papíry, ale postrádala jsem osobní přístup, a výpomoc s počáteční důležitou administrativní dokumentací, kterou jsem si musela všechnu vyřizovat sama.

Rodina se skládala se svobodné matky a sedmi leté holky, které bydlely v Kolíně nad Rýnem.

Jako každé začátky byly velmi náročné. Ačkoliv jsem se učila německy už od střední školy, dojela jsem opravdu s tím, že se nějak domluvím, uměla jsem opravdu jen pár frází, a její mámě jsem vůbec nerozuměla. Začal jsem však navštěvovat kurzy, na které mi rodina něco málo přispívala, seznamovala jsem se s novými lidmi, s nimiž jsem mluvila neustále jen německy, čímž jsem se také zlepšovala. Koukala na televizi, četla knihy a poslouchala rádio.

Nebyla to náročná práce – postarat se o malou, když byla máma v práci a měla noční služby v ambulanci, 2x týdně úklid a dovést jí do kroužku.

 

Nalezení "boční" brigády

Výhodou však bylo, že jsem měla hodně volného času pro sebe, našla jsem si i jeden minijob (v Německu žádný problém), čímž jsem si celkem dost přivydělala. Asi Vás bude zajímat, co se za mou prací vlastně skrývalo.

Na internetu existuje řada webových stránek, kde se dá hledat. Asi největší je www.kalaydo.de, kde jsem si našla svou první brigádu v jedné pizzerii jako servírka, která byla od mého baráku 5 min. autobusem. V samý den, kdy jsem se zde zúčastnila pohovoru, jsem si našla ještě jednu brigádu – úklid rodinného domu, který byl také ale nedaleko mého přechodného bydliště. Tam mi nabídli o hodně více, i proto jsem tu brigádu v pizzerii pak odřekla. Všude byli milí, i přesto, že mé jazykové znalosti nebyly úplně výborné. Úklid jsem si užívala, rodina byla boží, neřekli jediné špatné slovo.

 

Stinná stránka au pair pobytu

V téhle rodině byl však velký problém stres, napětí, psychický teror. Její máma byla velice fajn, dalo se s ní povídat, ale neustále se jí něco nelíbilo, křičela a vyvolávala neustálý stres, což se také odráželo i na malé. Ta dělala neuvěřitelné peklo, vztekala se, nechtěla se oblíkat, jít do školy, bohužel jsem neměla ani žádnou podporu ze strany matky, neboť chyba byla samozřejmě ve mně – dnes se nad tím můžu pousmát. Jakmile jsem se s malou trochu skamarádila, komunikace byla už lepší. I s takovými případy se bohužel můžete setkat, ale řekla bych, že se jedná jen o výjimečný případ.

Poslední měsíc to začalo být ale neúnosné, neustálý stres, za všechno jsem byla špatná já, ačkoliv to byly její problémy, proto jsem od této rodiny po 8 měsících chtěla odejít.

 

Změna a hledání nové rodiny

němčina byla už celkem dobrá, proto jsem se nebála odejít a najít si rodinu novou, kterou jsem našla prostřednictvím internetu do týdne. Doporučuji stránku www.aupair-world.com, kde si založíte profil a rodiny se Vám pak samy ozvou, nebo si najdete nějakou dle svých představ, ať už chcete do jakékoliv země, jsou zde rodiny z celého světa. Tato rodina, která bydlela kousek od Kolína v jedné vesnici, byla už úplná a měli opět jen jednu dceru, které bylo právě 5 let. Sešla jsem se s nimi však osobně, probrali veškerá očekávání a podmínky. A za týden jsem s k nim nastěhovala.

Strávila jsem u nich 4 měsíce, a můžu říci, že kdyby to bylo možné, strávila bych u nich klidně i déle. Byli moc milí, pozorní, žádný stres, úplný opak oproti minulé rodině. Jejich dcera byla úžasná, poslouchala na slovo, neustále se usmívala, byla vidět ta pohoda v rodině a já se cítila opravdu úžasně. Za tu dobu jsem znala všechny sousedy, se kterými jsem dobře vycházela, s malou měla možnost podnikat různé výlety a brát ji s sebou (to jsem v minulé rodině také postrádala).

 

 Závěr

Závěrem bych však chtěla říci, že záleží jen na rodině, do které se Vám podaří dostat, a samozřejmě, jak si s rodinou sednete, v některých případech tomu tak vůbec být nemusí. Práce jako taková není vůbec náročná, ale nesmíte to brát jako práci, ale vytvořit si k dětem takový vztah, jako by to byl Váš sourozenec. I rodina se snaží, abyste se cítili jako člen rodiny a dělá pro to většinou maximum. Když se Vám to podaří, můžete jednoduše  volat „hurá!“.

Také jedna rada na závěr: Když se Vám v rodině nebude líbit, nebojte se změnit rodinu. Je tolik rodin, které potřebuji právě Vás a nemá smysl zůstávat někde, kde Vám to není příjemné. Obraťte se na svou agenturu. Také bych doporučovala volit raději malé agentury, které mají zaměření na určité země, je zde lepší komunikace a osobní přístup. Velké agentury, jak jsem již v úvodu psala, osobní přístup nemají a musíte platit velké poplatky za zprostředkování.

Přeji Vám hodně štěstí, abyste našli rodinu, ve které budete spokojeni.

Autor: Michaela Hájková

Komentáře   

 
-2 #1 Irena Bučková 2013-12-09 14:33
Ahoj, s tou boční brigádou si celkem riskovala. Četla jsem, že aupair nesmí mít žádnou vedlejší práce, na úřadech můžete mít pak pěkné problémy. Takže určitě nedoporučuji!
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Tuesday the 18th. Práce | brigády | cestování v Německu